Pennin venyttäjän vinkit kisakustannusten minimoimiseen

Moni tuntuu laittavan tuhansia euroja kisavuoteen/päivään. Kaikille se ei vaan yksinkertaisesti ole taloudellisesti mahdollista ja onko se edes oikeasti millään tavalla järkevää jos kustannukset voi puolittaa lähes vaivatta? Tähän olen koonnut omia vinkkejäni miten saada harrastuksen kustannukset pysymään maltillisena.

FFO

Heti alkuun,

ennakoi, elä puolen vuoden päähän, ehkä vuoden. Jos näet kisakorut juhannuksen jälkeisessä alessa, mikset ostaisi niitä jo nyt vaikka kisoihin on aikaa 10kuukautta? Tai jos lihatiskillä lähtee lohta 6e kilohintaan, osta sitä pakkaseen. Verkostoidu, tutustu ihmisiin, ole mukava, reipas, oma-aloitteinen,iloinen ja ystävällinen, hanki yhteistyökumppaneita joista saat taloudellista hyötyä (pienikin apu on aina kotiinpäin).  Tarjoa vastapalvelusta, mahdollisesti blogia missä voit mainostaa yhteistyökummaneitasi tai osallistu yrityksen muuhun markkinointiin. Haluatko ottaa kutsun vastaan blogiyhteisöstä missä näkyvyys on aina omia sivuja parempi, vai säilyttää oman päätösvallan sivujen ulkoasun yms. kanssa? Itse arvostan suuresti jokaista yhteistyökumppaniani, jotka edesauttavat siinä, ettei oikeasti kaikki rahat (palvelualoilla työskentelevät tietävät, ettei sitä ainakaan rikastumaan pääse)mene vain ja ainoastaan tähän yhteen harrastukseen. On mukavaa ja lajiakin tukevaa kun voi harrastaa ja elää muutakin elämää kuin vain fitnesstä.

DatasafeOySuurimman osan kakusta luonnollisesti vie ruoka, valmennus ja lisäravinteet. Toisaalta myös kahdessa viimeisessä voit säästää melkoisesti jos et ota koko valmennusta, etkä käytä lisäravinteita. Nehän eivät ole kuitenkaan mikään välttämättömyys jokaiselle. Vaikkakin varmasti yksi merkittävistä asioista päästä ihanne kuntoon.

Tässä omat säästövinkkini:

Valmennus Matti Halonen 93e/kk , 1116e/vuosi (valmennuksen hinnoissa ja laaduissa on paljon eroja, aina ei kuitenkaan isokaan summa takaa laatua. Kysele muilta kokemuksista ja löydä itsellesi huippu valmentaja. Matin valmennusta parempaa hinta-laatusuhdetta ei Suomesta löydy, tosin ei ylipäätänsä valmentajakaan :) ).

_MG_3512Tyytyväinen akkeli valmentajan kainalossa

 

– Matkat valmentajan luokse JKL-TRE 4-10e/kk( Suosi kimppakyytejä tai esim Matkahuolto tarjoaa halvimmillaan bussin JKL-TRE kahdella eurolla  suuntaansa. 4e meno-paluu, miksi työntää rahaa oman auton polttoainekustannuksiin jos bussilla pääsee näin edulliseseti?).

– Salimaksu 25e/kk Jyväskylän Voimaklubi (Usein pienemmät kellari/body/voimailusalit on halvempia kuin isommat kuntokeskukset. Usein myös laitteisto on parempi keskuksiin verrattuna, myös osaamista löytyy usein enemmän kuin naisten omilta jumppasaleilta. Yhteisöllisen treeniympäristön lisäksi saat siis helposti myös oppia kokeneemmilta treenaajilta ja varmistajan penkkisarjoihin. Ehkäpä voit sopia myös yhteistreenit jonkun konkarin kanssa).

1508191_10202434632763240_1163407683_nIhana kotisali Jyväskylän Voimaklubi!!

– Ruoka 300-400e ruokavaliosta/ruuan hinnasta riippuen (Ruoka maksaa mitä maksaa, mutta seuraa kilohintoja. Kauppojen väliset erot voivat olla isoja kuin myös itse tuotteiden. Vertaa esim. X-tran ja Valion maitorahkan kilohintaa. Usein myös kaupan sisällä hinnat vaihtelevat päivän mukaan. Toisena päivänä luomu kananmuna on kilohinnalta halvempi kuin normaali, kun taas seuraavana päivänä hinta on saattanut jo kääntyä toisinpäin. Osta aina kun mahdollista aletuotteita. Itse en ole esim. n. viimeisen viiden(?) vuoden aikana ostanut normaali hintaista lihaa (paitsi lohta) ollenkaan, vaan ostan ruokalihat aina päiväystuotteina ja pakastan. Jos lähtö kilohinta on lihasta riippuen 6-8e/kg  ja päälle -30ale, ei ole liha kilohinnalla enää pilattu. Possu on luonnollisesti halvempaa kuin nauta, mutta monen yllätykseksi usein myös vähärasvaisempaa. Suosi aamupäiviä! Suosi kasviksissa ja hedelmissä halvempia kausituotteita. Näin voit säästää pitkän pennin vuoden ruokalaskussa).

1374781_10205234343714264_2964412465517672084_n

– Lisäravinteet + vitamiinit n.100e/kk (Osta isoja määriä kerralla, usein 4:n kg paketti on halvempi kilohinnalta kuin yhden kilon. Usein säästät myös toimituskuluissa tilatessasi isomman määrän kerralla. Osta jemikseen silloin kun rahaa on enemmän käytettävissä, sitten taas tiukan päivän tullen on varasto mistä ottaa. Valitse hyvä kisatiimi. Yleensä jokainen tiimi tarjoaa jonkinlaisia etuja kilpailijoilleen, minkä kautta voit saada tuntuvat alennukset lisäravinteisiin. Seuraa paikallisten kauppojen tarjouksia, hyödynnä alekupongit yms).

10991154_10205312058377082_5222832795250922265_nVitamiinivarasto

yla_ban

– Treenivaatteet 0-60e/kk (Kierrätä, osta käytettyjä tai seuraa alennusmyyntejä. Yhdet lempparihousuistani maksoivat uutena alennuksessa 10e!! Entä hankkisitko yhteistyökumppaniksi yrityksen mikä myy treenivaatteita?).

image1503832_665950900093233_110012933_n

– Kilpailulisenssi 0-100e/vuosi (Valitse sali joka tukee kilpailuharrastustasi ja maksaa kisalisenssisi. Jyväskylän Voimaklubi tukee omia seuransa kilpailijoita eri lajeissa maksamalla lisenssit).

Stemma_Kotiinpain_logo_netti_vahemman_taustaa

– Kehonhuolto/hieronta 3h/70e/kk tai 0e (Suosi hierojaopiskelijoita joilla on edullisempi hinta kuin valmistuneilla ammatinharjoittajilla. Myös opiskelijoista voit löytää helmiä joukosta! Verkostoidu, suhteilla voi syntyä hyviä diilejä!, hanki putkirulla ja venyttele päivittäin, tämä kun ei maksa mitään, hyödynnä seurojen yms.järjestämät 5e joogatunnit jne. ).

– Poseerausharjoitukset 3h/10e/kk  (Verkostoidu ja tutustu paikallisiin treenaajiin, ehkä paikkakunnallasi järjestetään edullisia poseharkkoja).

10847935_10204793251207227_3913743706809062512_nPorukalla poseharkat on aina kivoja ja on myös kiva nähdä muita kisaajia :)

– Kisabikinit 100e (Haluatko maksaa brändistä vai teetätätkö bikinit paikallisessa ompelimossa. Jos ompelija osaa tehdä upean hääpuvun, miksi ei osaisi tehdä myös bikineitä. Vai saisitko edulliset käytettynä?).

10685513_10204169227207017_6343256440340614398_n

Ateljee Iina valmisti omat kisabikinini http://ateljeeiina.com/

 

– Kisakengät 55e+koristelut 12e (Kysele muilta ja etsi netistä, kotimaan nettikaupoissa voi samoissa kengissä olla useampien kymppien hintaerot. Koristele itse kengät ja säästä hinnassa reilusti, tilaa ulkomailta).

image

 

Koristele itse kengät ja säästä useita kymppejä!

– Kisakorut 30e (Hyödynnä kauppojen ota 3 maksa 2 alet. Suosi alennusmyyntejä vai saatko korut käytettynä?).

– Ihokarvojen poisto 0e (Miksi maksaa sokeroinnista jos voit kaverin avustuksella höylätä ilmaiseksi kaikki karvat kehostasi?).

bodyeve

– Hampaiden valkaisu 0e (Jos et ole pilannut hampaittesi väriä liialla punaviinilla/kahvilla/tupakalla yms, niin valkaisu on täysin turhaa. Kisoissa kasvojen väri on meikin johdosta tumma ja näin hampaat kuin hampaat näyttävät riittävän valkoisilta).

15408_10204146004546465_8996775148881683885_n

– Kisavärit/öljyt n.50e/kisa (Sama kuin lisäravinteissa, osta enmmän ja säästät. Usein esim. Protania saa 4kpl 100e kun yksittäin hinta saattaa olla 39e/plo. Jos kisat jäävätkin viimeiseksi saat loput varmasti myytyä. JanTanassa suosi isompia pullo kokoja. Ulkomailta tilatessa voit säästää vielä enemmän!).

alemana1

– Kisameikki 0e-30e (Tee itse. Muulla ei ole juurikaan merkitystä, kuin, että meikki on tumma. Osalla on hienot luomivärit yms, mutta ei ne lavalta mihinkään näy. Vai löytyisikö sinulta esim. kaveri joka tekisi meikin pienillä kustannuksilla tai esim. tiimikaveri?).

10547244_10204200514189172_8002157452824209417_oIhan hyvä kisameikki vaikka itse teinkin ja oon aika huono meikkaamaan.

– Kynnet 0-10e Lakkaa itse tai osta helposti liimattavat tekokynnet. Vaikka menisit lyhyillä ja värittömillä nysäkynsillä eivät tuomarit ole niistä kiinnostuneet. Lavalla arvioidaan ihan jotain muita asioita kuin kynsiä jos ne edes tuomaristoon näkyvät.

img_8967

– Hiukset 0-60e (Kisaa omalla tukalla, tee kampaus itse tai hyödynnä kavereiden kampaustaitoja. Usein kisoissa olevat kampaajat ovat ylihinnoiteltuja ja usein näkee vielä huonon näköisiä lopputuloksiakin. Jos olet pilannut oman tukkasi tai sinulla on lyhyt tukka suosi jälleen aleja. Tekotukukan klipseillä voi saada 10e hintaan ja aidosta hiuksista tehdyn 35eurolla kun jaksaa hyvissä ajoin seurailla alennusmyyntejä. Sillä ei ole juurikaan merkitystä minkä laatuisen nutturan kanssa nouset kymmeneksi minuutiksi lavalle, mutta säästö voi olla melkoinen).

image

1470074_10204356882618285_1521866945714229353_nIhana tiimikaveri Kiti laittoi mulle kiharat ja ”kampaamotilana” toimi kaverin ateljee :)

– Matkat kisoihin JKL-HKI 20-40e (Osta liput ennakkoon esim. Matkahuollosta/VR, suosi kimppakyytejä).

– Kisoissa yöpyminen 0-80e /2yötä (Majoitu sukulaisten/ystävien luokse tai varaa ajoissa hotelli nettialen kautta).

 Eriteltynä

Vuosi halvimmillaan n.7600e (laskussa ei ole kisojen aiheuttamia kustannuksia, eli kengät, korut jne.)

Kisat halvimmillaan n.100e kun käytössä on vanhat kisabiksut, kengät, korut jne.

Jos nämä joutuu ostamaan hinta on n. 260e

Pienellä vaivannäöllä voi siis säästää melkoisen summan rahaa!

577482_336371529753207_1045856500_n

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *